صفحه نخست معرفي استان | معرفي هتل اترك سرعين | تور مجازي هتل | رزرو هتل | تماس با ما

   معرفي نقاط گردشگري شهرهاي استان اردبيل                                                                                   (تغيير زبان: EN/US )

معرفي جاذبه هاي گردشگري استان

معرفي شهر توريستي سرعين (En/Us)
معرفي شهر مشكين شهر (En/Us)
معرفي شهر پارس آباد (En/Us)
معرفي شهر گرمي (En/Us)
معرفي شهر خلخال (En/Us)
معرفي شهر اردبيل (En/Us)
معرفي شهر نمين (En/Us)
معرفي شهر كوثر (En/Us)
معرفي شهر نير (En/Us)

ساير امكانات سايت

تشخيص عسل طبيعي از عسل تقلبي
آژانس ها و تورهاي گردشگري اردبيل
گالري عكس هتل اترك سرعين
دانلود فيلم تبليغاتي هتل اترك
آبدرمانی اختصاصی اترک
كروكي مسير هتل اترك
بخش واحدهای اقامتی
بخش سالن کنفرانس
بخش  رستوران اترک
نقشه شهر سرعين
 
معرفي شهرستانهاي استان اردبيل - شهرستان خلخال

معرفی جاذبه های گردشگری استان اردبیل - شهرستان خلخال

   معرفی جاذبه هاي گردشگري شهر خلخال:


مقدمه: (بالا)

شهرستان خلخال در 48 درجه و 31 دقیقه طول جغرافیایی و 37 درجه و 37 دقیقه عرض جغرافیایی واقع شده است. خلخال منطقه ای کوهستانی با آب و هوايی معتدل و نسبتاً سرد می باشد. کوهستان جنگلی و بلند طالش در خاور خلخال از شمال به جنوب در حکم سدی میان دریای خزر و استان گیلان و آذربایجان شرقی است که باران خزری در دامنه شرقی آن ریزش کرده و جنگل های طالش را به وجود آورده است.

چشم اندازي از طبيعت خلخال

چشم اندازي از طبيعت خلخال

شهر خلخال در ناحيه جنوبي استان با جمعيت 95005 نفر، در فاصله 120 كيلومتري از مركز استان قرار دارد . شهر خلخال با طبيعتي زيبا داراي تابستان هاي معتدل و پاييزي دل انگيز است. سابقه سكونت در خلخال به هزاره دوم ق .م مي رسد . خلخال از مناطق قديمي و تاريخي آذربايجان است . برخي از نويسندگان به نام خلخال را با نام شهر قديم خلخال واقع در ناحيه اوتي در ماوراي قفقاز كه در منابع ارمني ميان قرن دوم و پنجم م . به عنوان اقامت گاه زمستاني شاهان ارمنستان و سپس آلباني (آران) آمده است كه بيشتر اين صنايع توسط دستان هنرمند زنان و دختران محلي انجام مي گيرد.

جاذبه هاي گردشگري شهرستان خلخال

تفرجگاه اندبيل: (بالا)

تفرجگاه اندبيل واقع در پنج كيلومتري مركز شهرستان خلخال و در كوهپايه هاي تالش قرار گرفته و داراي بوته زارهاي جنگلي و همجوار با استان گيلان و در ميان قله هاي تماشايي از جمله قله عجم و پر از چمنزارها و چشمه سارهاي پر آب و زلال واقع گرديده كه همه ساله در فصول مساعد سال به ويژه ايام تابستان، مسافران و گردشگران زياد در اين محل حضور مي يابند؛ به خصوص در روز سيزدهم نوروز، محل تجمع جمعيت كثيري از اهالي شهرستان مي باشد.


چشمه ازناو: (بالا)

اين چشمه در منطقه اي كوهستاني و در جنوب شهر خلخال واقع شده و جاده آسفالته به طول پنج كيلومتر شهر خلخال را ابتدا به خوجين و شپس به منطقه ازناو متصل مي كند. بلندترين نقطه اين محدوده قله ازناو مي باشد كه حدود 2350 متر از سطح دريا ارتفاع دارد و از دامنه ضلغ غربي اين قله و از ارتفاع حدود 900 متري چشمه، آبي گوارا و خنك و با دبي بسيار بالا خارج مي شود كه به چشمه ازناو شهرت دارد.  به بركت اين چشمه و قرار گرفتن اين ناحيه در فاصله كوتاهي از جاده اسلم، ارزش هاي تفريحي و توريستي اين ناحيه دو چندان گرديده است.


رشته كوه باغرو (تالش): (بالا)

باغرو طولاني ترين رشته كوه در استان اردبيل است. اين رشته كوه امتداد سلسله جبال البرز است كه از خراسان تا قفقاز كشيده شده است. رشته كوه باغرو در موازات كناره درياي خزر، سرتاسر شرق استان را فرا گرفته و خط الرأس آن حوزه خزري را از استان اردبيل جدا مي كند. اين رشته كوه از منتهي اليه شرقي كوههاي صلوات (برزند) آغاز و در سرتاسر حدود شرقي استان با افزايش تدريجي ارتفاع به طرف جنوب كشيده شده است و در خارج استان، سرانجام به رشته كوه البرز مي پيوندد. رشته كوه باغرو در قسمت هاي مختلف خود به نام هاي پشته سارا، تالش، پلنگا نيز ناميده مي شود. رشته پلنگا در حوالي درياچه نئور از رشته اصلي منشعب و در سراسر شهرستان خلخال كششيده شده است. بلندترين نقطه اين شاخه فرعي قله 3222 متري آق داغ و كوه هاي پلنگا (2886)، سهدي (2715)، ازنو (2412) و كوه عجم (3009) از ديگر قلل آن مي باشد.


چشمه هاي آبگرم: (بالا)

در شهرستان خلخال، در دهكده گرمخانه، چندين چشمه آبگرن معدني وجود دارد كه درجه حرارت آنها از 30 تا 50 درجه است. با توجه به وجود كوههاي آتشفشاني كواترنر كه در ضلع جنوبي (حدود  18 كيلومتري جنوب خلخال) ديده مي شود؛ به نظر مي رسد كه چشمه هاي آبگرم خلخال محل فعاليت آتشفشاني وابسته باشد. در دهكده كوهستاني خوش نامه نيز دو چشمه وجود دارد كه آب آنها كمي شور و بوي هيدروژن سولفوره از آن به مشام مي رسدو همچنين آبگرمي در روستاي تيل از توابع بخش شاهرود، خصوصيات مشابهي دارد.


هرو چاي: (بالا)

هرو چاي در شهرستان خلخال و كوثر كه جنوبي ترين شهرستان استان اردبيل محسوب مي شوند، جريان دارد. اين ناحيه وسيع، توسط چندين رودخانه بزرگ و كوچك زهكشي شده و تمامي آب هاي سطحي آن از طريق قزل اوزن و سفيد رود به درياي خزر مي ريزد. بزرگترين شبكه زهكشي در منطقه خلخال، رود بزرگي است كه از پيه رودِ هرو چاي، آرپا چاي و سنگور چاي تشكيل شده است. هرو چاي از ارتفاعات جنوب شهرستان خلخال سر چشمه گرفته و به سوي شمال مي رود.


سوغاتي هاي خلخال: (بالا)

شهرستان خلخال داراي سوغاتي هاي فراواني مي باشد كه از جمله آنها مي توان به عسل طبيعي، شير عسل (براي اولين بار در جهان)، نان سنتي (تل تل)، آش گيلديگ، گيل اشاره كرد.

 

 تمامی حقوق این سایت متعلق به گروه تولید محتوای اردبیل وب بوده و بر اساس ماده ۲۳ قانون حمایت حقوق مولفان، هرگونه کپی برداری از آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.

 تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
 طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه تولید محتوای اردبیل وب