صفحه نخست معرفي استان | معرفي هتل اترك سرعين | تور مجازي هتل | رزرو هتل | تماس با ما

   معرفي نقاط گردشگري شهرهاي استان اردبيل - شهرستان مشکين شهر                                                 (تغيير زبان: EN/US)

معرفي جاذبه هاي گردشگري استان

معرفي شهر توريستي سرعين (En/Us)
معرفي شهر مشكين شهر (En/Us)
معرفي شهر پارس آباد (En/Us)
معرفي شهر گرمي (En/Us)
معرفي شهر خلخال (En/Us)
معرفي شهر اردبيل (En/Us)
معرفي شهر نمين (En/Us)
معرفي شهر كوثر (En/Us)
معرفي شهر نير (En/Us)

ساير امكانات سايت

تشخيص عسل طبيعي از عسل تقلبي
آژانس ها و تورهاي گردشگري اردبيل
گالري عكس هتل اترك سرعين
دانلود فيلم تبليغاتي هتل اترك
آبدرمانی اختصاصی اترک
كروكي مسير هتل اترك
بخش واحدهای اقامتی
بخش سالن کنفرانس
بخش  رستوران اترک
نقشه شهر سرعين
 

صفحه براي دسترسي راحت تر بازديد كنندگان گرامي، بوك مارك شده است. براي رفتن به هر قسمت روي عنوان همان قسمت كليك كنيد تا در صفحه به قسمت مورد نظر منتقل شويد.

معرفی جاذبه های گردشگری استان اردبیل - شهرستان مشکین شهر

   معرفی جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی شهر مشکین شهر

   مقدمه  (بالا)

شهرستان مشكین شهر یكی از زیباترین و با صفاترین شهرهای استان اردبیل است. این شهرستان در ۹۰ كیلومتری غرب شهرستان اردبیل واقع شده و به جهت واقع شدن در دامنه پر بركت و حاصلخیز سبلان، از طبیعتی زیبا و دلنشین و آب و هوایی خنك و آب های معدنی فراوان برخوردار است.

نمای زیبا از شهر مشکین شهر

مشکین شهر سرزمینی است که در بین کانون های تمدنی باستان قرار داشته و به سبب موقعیت جغرافیایی آن، ارتباط با مراکز مهمی همچون قفقاز و آناتولی و تبادلات فرهنگی با آنها، تاریخ، جایگاهی ممتاز به آن بخشیده است.

   پيشينه تاريخي مشكين شهر (بالا)

نام قديم منطقه مشکين شهر خياو بوده است. اين شهر گذرگاه و پناهگاهي براي سوداگران و درماندگان بود. در سده هاي اوليه اسلامي مجاهدان و از جان گذشتگاني بودند كه در سبلان سنگر مي گرفتند. هر گوشه اين سامان، نشانه هايي از آن روزها را به يادگار دارد. همچنين روشن گرديده که در زمان هايي دورتر، مدنيتي ناشناخته و بزرگ در اين حوالي بوده كه هم چنان دست نخورده در زير خاک مدفون است.

   مقبره تاريخي شيخ حيدر: (بالا)

مقبره منسوب به شیخ حیدر، در مشکین شهر واقع شده و به شکل استوانه و به ارتفاع 18 متر است. خارج بنا استوانه ای است ولی داخل آن دوازده ضلعی منتظم است.

نمايي از مقبره شيخ حيدر در مشكين شهر

نمايي از مقبره شيخ حيدر در مشكين شهر

 سرداب آن نیز زیر برج قرار دارد و دارای یک در ورودی در شمال برج می باشد. درباره تاریخ بنای آن نظرات متعدی وجود دارد اما از لحاظ کاشیکاری احتمالاً مربوط به قرن هفتم هجری می باشد.

صنايع دستي مشكين شهر: (بالا)

در شهرستان مشكين شهر هنرهاي دستي داراي قدمت و اصالت قابل توجهي بوده و نشان دهنده ذوق و سليقه سرانگشتان هنرمند مردمان اين منطقه است.

بيشتر صنايع دستي منطقه را بافته هاي داري تشکيل مي دهند که از مهمترين اين صنايع مي توان به قالي بافي، گليم بافي و جاجيم بافي اشاره نمود. علاوه بر اين بافته ها سفالگري نيز از صنايع دستي اين شهرستان محسوب مي شود.

   معرفي نقاط ديدني مشكين شهر  (بالا)

جاذبه هاي طبيعي و بناهاي تاريخي زيادي در شهرستان مشكين شهر وجود دارند. قلعه قهقهه با عظمت خاص و منحصر به فرد خود در بين جاذبه هاي تاريخي جايگاه خاصي دارد و قلعه ديو قالاسي که قدمت آن به دوره هاي قبل از اسلام مي رسد، از مهمترين ديدني هاي شهرستان مشكين شهر به شمار مي آيد.

شهر ارشق که از نظر طبيعي از مناطق بسيار زيباي مشكين شهر بوده و جالبترين مراتع بهاره و پاييزه عشاير شاهسون را دارد نيز داراي قلعه اي است که در يک منطقه بي نظير و زيباي طبيعي قرار گرفته است. سنگ نبشته ها و کتيبه ها ي ارزشمند باستاني، گورستان هاي قديمي و قلعه هاي تاريخي به همراه کوه هاي مرتعي، رودخانه ها و ديگرجاذبه هاي طبيعي از مهمترين مکان هاي ديدني اين شهرستان به شمار مي آيند.

محوطه تاريخي قلعه ارشق

محوطه تاريخي قلعه ارشق

بر اساس آمار کلی در شهرستان مشکین شهر بیش از 600 اثر یادمانی و تاریخی برآورد شده است. آثار باستانی مشکین شهر در طیف وسیعی از ابنیه، محوطه تاریخی، قلعه، گورستان و تپه های باستانی دسته بندی می شود که تعدادی از این آثار ارزشمند در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند.  اُنار

  قلعه هاي تاريخي شهرستان مشكين شهر

قلعه نودوز يا نودژ (بلعه داغ): (بالا)

اين قلعه در محلي بين اهر و مشكين شهر و در گردنه اي معروف به نودوز واقع شده است. اين قلعه مربوط به دوره ساساني است و داراي دو برج و يک ديوار مدور مي باشد، که دو برج را به يکديگر متصل مي کند و در زير آن برج ديگري واقع بوده که قسمت هايي از آن خراب شده و از بين رفته است. به تحقیق آنوبانینی مصالحي که در اين بنا به کار رفته، از سنگ هاي تراشيده قالبي است که به وسيله ملات ساروج در هم آميخته است.


قلعه قشلاق زاخور: (بالا)

قلعه قشلاق زاخور مشكين شهر قلعه اي قديمي و بسيار ديدني است. اين قلعه در قسمت شمالي شهرستان مشكين شهر در بخش مشكين باختري در ارتفاعات كوهستاني بسيار دل انگيز واقع در قشلاق زاخور و كنار رودخانه قره سو قرار گرفته است و براي رسيدن به آن بايد از روستاهاي پريخان، قورت تپه، قره باغلار و صاحب ديوان عبور كرد تا به آخرين روستاي اين منطقه يعني روستاي دوست بيگلو رسيد.


قلعه تاریخی ارشق: (بالا)

قلعه تاريخي ارشق در 62 كيلومتري شمال باختري مشكين شهر و در سواحل باختري رودخانه ای پر آب قرار دارد و در يک منطقه بي نظير (از لحاظ طبيعي) واقع شده است. از نظر تاريخي، ارشق در منطقه اي قرار گرفته كه در عهد اشكانيان و ساسانيان مهد تمدن باستانی بوده و آثار به دست آمده از دل خاک نشانگر اين واقعيت است. آثار عتيقه محدوده ارشق و آنچه از كندوكاو ارشق به دست آمده زينت بخش موزه ها بوده و ما را به يک دوره بي نظير تاريخي رهنمون مي سازد.


دیو قالاسی: (بالا)

اين بنا كه طي شماره 630 به ثبت آثار ملي رسيده است به «قلعه ديو» كه اهالي به آن «ديو قالاسي» مي گويند، معروف است. اين قلعه در شمال خاوري مشكين شهر ما بين روستاي قوزلو و كويج و در دامنه كوه سبلان قرار دارد و بنابر مشاهدات آنوبانینی از مسير جاده انار - قوزلو مي توان آن را بهتر ديد. با توجه به موقعيت قلعه و اشراف كامل آن به مناطق اطراف، اهميت سوق الجيشي آن زياد بوده است.


قلعه قهقهه: (بالا)

قلعه قهقهه مشکین شهر بر فراز یکی از مرتفع ترین قلل منفرد از رشته کوه های غرب روستای گنچوبه و در فاصله 3-4 کیلومتر آن و (82 کیلومتری مشكین شهر) بنا شده است. سطح فوقانی صفه قله که تأسیسات قلعه در آنها بنا شده، نسبتاً مسطح و در حدود یک هکتار وسعت دارد. این قلعه در چهار طرف دارای بریدگی های عمودی و پرتگاه های رفیعی است که نفوذ ناپذیر می باشد.

   چشمه هاي آبگرم شهرستان مشكين شهر

معرفي چشمه هاي مشكين شهر: (بالا)

چشمه های این شهرستان نیز یکی دیگر از جاذبه های دیدنی آن محسوب می گردد که از آن میان می توان به چشمه های زیر اشاره نمود:

چشمه قینرجه مشكین شهر
چشمه آبگرم قوتورسوئی لاهرود
چشمه ایلا ندو
چشمه آبگرم شابیل
چشمه دوبدو (دودو)
چشمه آبگرم موئیل
چشمه قوتورسوئی موئیل
چشمه آق سو مشكین شهر
چشمه ملك سوئی

در ادامه از مهمترين آثار تاريخي و نيز چشمه هاي درماني مشكين شهر بيشتر خواهيم گفت.

   چشمه آبگرم شابيل  (بالا)

چشمه آب گرم شابیل در ۲۷ كیلومتری روستای لاهرود و در چند كیلومتری آبگرم قوتور سوئی و در پای تپه ای واقع شده است. دمای آب در مظهر چشمه ۴۸ درجه سانتیگراد است. ظاهر آب زلال، كمی ترش مزه، بی رنگ و نیز كمی بودار است. آب این چشمه، در ردیف آب های معدنی اسید بیكربنات یا بیكربناته سدیك قرار دارد. به خاطر وجود مقدار زیادی اسید كربنیك، از آب آن برای درمان بیماری های حركتی، عصبی (درمان پا درد و كمر درد) استفاده می شود.

   چشمه ايلاندو  (بالا)

چشمه ایلاندو در فاصله ۱۵ كیلومتری جنوب مشكین شهر از زمین می جوشد. آب چشمه ایلاندو از نوع آب های معدنی كلر و سولفاته بیكربناته كلسیك گازدار و گرم است. به خاطر دمای بالای آب، تسكین دهنده دردهای عمومی بدن و تقویت كننده حالت عمومی بدن و نیز تمدد اعصاب است و نیز به موجب داشتن بیكربنات و سولفات می توان از آن برای درمان بیماری های جلدی، دردهای روماتیسمی مزمن، بیماری های تنفسی و گوارشی، بیماری های زنانگی استفاده كرد.

   چشمه قوتور سوئي (بالا)

چشمه قوتور سوئی یكی از مشهورترین چشمه های مشكین شهر و دامنه سرسبز سبلان است كه در ۲۵ كیلومتری جنوب لاهرود و ۴۸ كیلومتری جنوب مشكین شهر واقع شده است. درجه حرارت آب در حوض و نزدیك مظهر چشمه، ۴۱ درجه سانتیگراد است. آب این چشمه، در گروه آب های معدنی سولفاته كلسیك و سدیك و گوگرددار گرم قرار دارد. این چشمه در درمان بیماری های روماتیسمی و پوستی مورد استفاده قرار می گیرد.

   چشمه قينرجه  (بالا)

این چشمه در جنوب مشكین شهر و به فاصله تقریبی ۱۱ كیلومتری آن واقع شده است. به سبب گرمای زیاد، آب چشمه را با مقداری آب سرد رودخانه می آمیزند و در حوضچه ای برای استحمام مورد استفاده قرار می دهند. آب چشمه در ردیف آب های معدنی كلرورسدیك یا كلرور هیپوتونیك و گازدار و خیلی گرم و داغ است. استفاده از این آب برای درمان لنفاتیسم، راشیتیسم، بیماری های زنانه و روماتیسم های مزمن سودمند است.

 

 تمامی حقوق این سایت متعلق به گروه تولید محتوای اردبیل وب بوده و بر اساس ماده ۲۳ قانون حمایت حقوق مولفان، هرگونه کپی برداری از آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.

 تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
 طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه تولید محتوای اردبیل وب