لوگوی هتل اترک سرعین
list وجه متمایز مجتمع هتل آپارتمان و آبدرمانی اترك، برخورداري از آبدرماني مدرن و اختصاصي براي اولين بار در شهر سرعين مي باشد. کلیک کنید
list مقالات مدیریت: بررسي معضل «جارچيان» و چالش هاي ايجاد شده به توسط ايشان در صنعت گردشگري سرعين و راهكارهاي لازم براي رفع آن
list جدیدترین تغییرات سایت: بخش رستوران، بخش واحدهای اقامتی و بخش آبدرمانی با عکسهای جدید و به طور یکپارچه، آپدیت شده اند.

صفحه اصلی  معرفي استان  |  معرفي هتل اترك سرعين  |  اطلاعات رزرواسیون  |  آبدرمانی اختصاصی  مقالات مديريت  | معرفی ویدئویی مجتمع  |  گالري عكس  |   تماس با ما

   عسل طبيعي و راههاي تشخيص آن

معرفي جاذبه هاي گردشگري استان

  معرفي جاذبه های گردشگری شهر توريستي سرعين (En/Us)
  معرفي جاذبه های گردشگری شهر مشكين شهر (En/Us)
  معرفي جاذبه های گردشگری شهر پارس آباد (En/Us)
  معرفي جاذبه های گردشگری شهر بيله سوار (En/Us)
  معرفي جاذبه های گردشگری شهر گرمي (En/Us)
  معرفي
جاذبه های گردشگری شهر خلخال (En/Us)
  معرفي جاذبه های گردشگری شهر اردبيل (En/Us)
  معرفي جاذبه های گردشگری شهر نمين (En/Us)
  معرفي جاذبه های گردشگری شهر كوثر (En/Us)
  معرفي جاذبه های گردشگری شهر نير (En/Us)

اطلاعات تماس با مجتمع هتل آپارتمان و آبدرمانی اترک

برای عضویت در کانال تلگرام مجتمع هتل آپارتمان و آبدرمانی اترک سرعین روی نام کانال در تصویر زیر کلیک کنید

عضویت در کانال تلگرام هتل اترک شماره تماس هتل اترک اطلاعات تماس با مجتمع هتل آپارتمان و آبدرمانی اترک

ساير امكانات سايت

تشخيص عسل طبيعي از عسل تقلبي
آژانس ها و تورهاي گردشگري اردبيل
گالري عكس هتل اترك سرعين
دانلود فيلم تبليغاتي هتل اترك
آبدرمانی اختصاصی اترک
كروكي مسير هتل اترك
بخش واحدهای اقامتی
بخش سالن کنفرانس
بخش  رستوران اترک
نقشه شهر سرعين

جاذبه های گردشگری استان اردبیل

جاذبه های تاریخی اردبیل - آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی
جاذبه های گردشگری اردبیل - موزه شاه اسماعیل خطایی
جاذبه های گردشگری اردبیل - دریاچه شورابیل اردبیل
جاذبه های گردشگری اردبیل - جمعه مسجد اردبیل
جاذبه های گردشگری اردبیل - کلیسای مریم مقدس
جاذبه های گردشگری اردبیل - پل معلق مشکین شهر
جاذبه های گردشگری اردبیل - مقبره شیخ جبرائیل
جاذبه های گردشگری اردبیل - دریاچه نئور
غذاهای محلی اردبیل - حلوای سیاه اردبیل

معرفی رستوران مجتمع هتل آپارتمان و آبدرمانی اترک

رستوران هتل اترک سرعین - سایدبار

عسل طبیعی و راه های تشخیص آن / عسل تقلبی چطور به دست می آید؟

   عسل طبيعي و راه هاي تشخيص آن :

با توجه به اينكه سوغاتي ديار ساوالان (سبلان) عسل ناب و طبيعي آن است؛ بر آن شديم تا شما بازديدكنندگان سايت مجتمع هتل آپارتمان و آبدرماني اترك را با عسل طبيعي و راههاي شناخت عسل طبيعي آشنا كنيم. در اين صفحه مطالبي به عناوين زير را خواهيد خواند.

دانشمندان معتقدند كه عمر زنبور عسل از عمر انسان بيشتر است؛ چون قديمي ‌ترين فسيل انسان (بشر اوليه)  6 ميليون سال قدمت دارد و قديمي ‌ترين فسيل زنبور عسل 40 ميليون سال و اينكه قديمي ‌ترين اثر نقاشي درباره زنبور عسل با قدمت 12هزار سال پيش در يكي از غارهاي اسپانيا وجود دارد كه مردي را در حال برداشت عسل از يك كندو نشان مي‌دهد.

همه اينها يعني اينكه «عسل» از اول عمر بشر در سفره غذايي او حضور داشته است. در طول قرون گذشته هرچه علم پيشرفت كرده و تحقيقات بيشتري درباره عسل و زنبور عسل انجام شده، انسان بيشتر مبهوت قدرت خداوند شده و خاصيت‌ هاي بيشتري از اين ماده غذايي را شناسايي كرده است. در حال حاضر در ايران بيش از 40 هزار پروانه رسمي پرورش زنبور عسل صادر شده و مسلماً تعداد زيادي از زنبورداران هم به صورت غير رسمي به توليد عسل مي‌پردازند.

معجوني از ميليون ‌ها گل:

يكي از عجيب‌ ترين خلقت‌ هاي خداوند، خلقت زنبور عسل است. زنبورها اصلاً نمي‌خوابند. آنها براي پر كردن كيسه مخصوص بدنشان از شهد، روي ميليون‌ ها گل مي‌نشينند و شهدشان را مي‌مكند. وقتي كيسه‌ شان پر شد، به طرف كندو برمي‌گردند. در راه، قبل از رسيدن به كندو مقداري دياستاز ـ كه نوعي آنزيم است ـ را روي شهدهاي داخل كيسه مخصوص ‌شان مي‌ريزند. وقتي به كندو رسيدند، آن را داخل سلول ‌هاي شش ضلعي موم مي‌گذارند و دوباره براي جمع‌آوري شهد از كندو خارج مي‌شوند.

شب ‌ها وقتي زنبورها نمي‌‌توانند از كندو خارج شوند، سراغ شش ضلعي ‌هاي موم مي‌روند و شهد داخل آن را با خرطومشان به داخل كيسه مخصوص ‌شان مي‌ريزند، آب اضافه آن را جذب مي‌كنند و با ترشح دوباره و چند‌باره دياستاز روي آن، ماده غليظ شيريني به نام «عسل» درست مي‌كنند.

جالـب است بدانيد كه خوردن 100 گرم‌ عسل در روز مي‌تواند به شما ‌انرژي ‌اي برابر با 330 كالري بدهد چون عسل از آب (17 درصد)، قند (40 درصـد)، اسيدهاي آمينه (25 درصد) و انواع مواد معدني مانند آهن، منگنز، منيزيم، فسفات و... (12 درصد) و انواع آنزيم‌ها (6 درصد) تشكيل شده است كه بسياري از احتياجات بدن را تأمين مي‌كند.

فروشگاه عسل اترک سرعین

ويژگي هاي عسل طبيعي:

عسل به شهد گل ها اطلاق مي شود كه زنبور عسل پس از تغذيه از گياهان مختلف، آن را ساخته باشد. به بيان ديگر، عسل ماده شيرين و غليظي است كه توسط زنبوران عسل از شهد گل ها جمع آوري شده و تغيير شكل مي يابد و سپس در داخل سلول هاي مومي كندو ذخيره مي شود. زنبوران عسل داراي نيروي ذاتي هستند كه گل هاي مفيد را از غير مفيد تشخيص مي دهند. آنها با علاقه فراوان سراغ تمام گياهان طبي و گل هاي شفابخش مي روند و عصاره آنها را گرفته و به بهترين شكل در اختيار ما قرار مي دهند. اين عسل كاملاً طبيعي و سرشار از مواد غذايي و حيات بخش بوده و مي تواند تمام نيازهاي غذايي را برطرف كند، زيرا زنبور تمام املاح و ويتامين هاي موجود در گل را به شكل عسل مي پروراند و آن را قابل جذب در خون مي سازد. از طرفي كيفيت عسل طبيعي چندين برابر بيشتر از عسل مصنوعي است كه زنبور با آب و شكر تغذيه مي شود.

استانداردهاي عسل:
استانداردهاي عسل از كشوري به كشور ديگر متفاوت است كه آنها را مي توان در استخراج، عسل شكرك زده، عسل شان، شان با قاب كم عمق، بريده شده و يا كل شان عسل در نظر گرفت. ساير مواردي كه در تهيه و توليد عسل اهميت دارند، ميزان قند، ميزان رطوبت، طعم ، رنگ و عطر عسل مي باشد. گاهي اوقات در توزيع و فروش عسل مواردي چون: يكنواختي رنگ، پاكيزگي برش، ظاهر شان و نحوه چينش و يكنواختي وزن نيز ذكر شده است.

   نكات جالب و خواندني در مورد عسل (بالا)

الف) عسل‌‌ هاي تيره نسبت به عسل ‌‌هاي روشن مواد معدني بيشتري دارند.

ب) حتماً شنيده‌ايد كه قديمي ‌ها مي‌گويند عسل و خربزه با هم نمي‌سازند! دليلش اين است كه تركيب عسل و خربزه در بدن، التهابات پنهاني را فعال مي‌كند. التهابات عود كرده و خود را به صورت تب‌ هاي شديد و به ‌هم ‌‌ريختگي وضعيت بدن نشان مي‌دهد.

ج) اگر با مشكل كمبود آهن خون مواجه هستيد، حتماً در وعده صبحانه عسل بخوريد. البته عسل به غير از داشتن آهن زياد، فسفر و كلسيم زيادي هم دارد كه دواي امراض استخواني است.

د) عسل گون براي رفع زخم بستر، زخم‌هاي عفوني و درمان بيماري ‌‌هاي پروستات، رماتيسم و بي‌خوابي بسيار مؤثر است.

ه) عسل زرشك براي تقويت كبد و رفع بيماري‌ هاي كبد مؤثر است، عسل آويشن در درمان بيماري‌ هاي تنگي نفس، آسم، سرفه و رفع خستگي كاربرد دارد و عسل عناب به تسريع عمل خون ‌رساني از قلب به اعضا و جوارح كمك مي‌كند.

و) عسل طبيعي به خاطر داشتن دياستاز توانايي آب كردن چربي اطراف قلب را دارد بنابراين مصرف آن را به بيماران و سالخوردگان قلبي توصيه مي‌كنيم.

ذ) خوردن موم همراه عسل دردهاي معده و مفاصل را از بين مي‌برد، از ريزش مو جلوگيري مي‌كند و به راحتي از بدن دفع مي‌شود.

ح) موم‌‌هاي همراه عسل اگر در دماي بالاي 30 درجه نگهداري شود، بعد از مدتي كرم ‌هاي ريزي در درون سوراخ‌ هاي شش ضلعي آن ديده خواهد شد. بنابراين براي سلامتي خودتان عسل‌هاي موم ‌دار را در هواي گرم نگه نداريد، اگر هم كرم‌‌ هاي ريز را درون موم ديديد، به هيچ ‌وجه از آن استفاده نكنيد.

ط) اگر عسل‌تان شكرك زد، نگران نباشيد. شما مي‌توانيد به راحتي و با قرار دادن شيشه عسل درون يك ظرف آب ‌‌جوش آن را حرارت دهيد و به حالت اولش برگردانيد.

ي) حواستان باشد عسلي كه بوييدن آن شما را به عطسه بيندازد، خوردنش مستي و سكر بياورد يا چشيدنش گلو را بسوزاند، عسل نامرغوبي است كه بايد از خوردنش پرهيز كرد.

   عسل تقلبي چگونه به دست مي آيد؟   (بالا)

عسل آنقدر طرفدار دارد كه بعضي افراد سودجو و متقلب براي پول بيشتر به فكر توليد عسل تقلبي بيفتند. اين افراد گاهي از شيره قند يا شيره ذرت و... عسل تقلبي درست مي‌كنند و به نام عسل طبيعي مي‌فروشند. گاهي هم ممكن است زنبوردار يا فروشنده‌اي بخواهد يك عسل غير طبيعي (دادن آب شكر به زنبور) را به عنوان عسل طبيعي به مردم قالب كند. خب، حالا چطور مي‌شود عسل طبيعي را از عسل غيرطبيعي يا تقلبي تشخيص داد؟ اساتيد رشته زنبورداري و عسل براي اين شناسايي از روش‌هاي آزمايشگاهي استفاده مي‌كنند اما مردم عادي هم با استفاده از روش‌هاي ساده تجربي مي‌توانند نوع طبيعي را از غيرطبيعي يا تقلبي تشخيص دهند.

اين روش ‌هاي عبارتند از:

الف) ريختن عسل در آب سرد: اگر مقداري عسل طبيعي را در يك ليوان آب سرد بريزيد، مي‌بينيد كه عسل كاملاً حالت چسبندگي خود را حفظ مي‌كند و خيلي سخت و دير در آب سرد حل مي‌شود اما عسل تقلبي سريع در آب حل مي‌شود.

ب) رس شدن عسل: رس شدن به معناي رسوب كردن و كدر شدن عسل است. عسل طبيعي به دليل داشتن دياستاز بعد از مدتي ته ‌نشين مي‌شود و شكرك مي‌زند؛ يعني ذرات قند عسل متبلور مي‌شود و عسل مانند روغن نباتي سفت مي‌شود. خوردن اين نوع عسل از نظر اطبا و كارشناسان نه تنها ضرر ندارد كه خيلي هم مفيد است اما بيشتر مردم اگر عسلشان به اين حالت دربيايد، فكر مي‌كنند خراب شده و ديگر از آن استفاده نمي‌كنند. اما عسل‌ هاي غير طبيعي به دليل نداشتن دياستاز نه شكرك مي‌زنند و نه ته ‌نشين مي‌شوند. در ضمن يادتان باشد كه عسل‌ هاي پاستوريزه و حرارت ديده هم شكرك نمي‌زنند.

   راه هاي تشخيص عسل طبيعي   (بالا)

الف) فروشگاه هاي معتبر: آسان ترين روش تشخيص عسل طبيعي، خريد از فروشگاه ها و اشخاص معتبر مي باشد كه شما از سابقه فعاليت آنها در زنبورداري و يا تهيه و فروش عسل مطلع هستيد.

ب) ميزان رطوبت: برخي افراد، ميزان رطوبت عسل را به وسيله برگرداندن شيشه عسل و سرعت بالا و پايين رفتن حباب داخل شيشه، و برخي به وسيله ميزان كش آمدن عسل اندازه گيري مي كنند، ولي بايد توجه داشت كه اين روش ها دقيق و مطمئن نيستند.

ج) ميزان تخمير شدن: تمام عسل ها حاوي مخمرهاي خوراكي بي ضرر براي انسان مي باشند. بايد توجه كرد كه عسل در زمستان به دليل سرماي زير 11 درجه تخمير نمي شود. البته نگهداري عسل در دماي 38 درجه سانتي گراد نيز مي تواند از تخمير آن جلوگيري كند، ولي در دراز مدت به كيفيت عسل صدمه مي زند، زيرا حرارت بالا كيفيت عسل را از بين مي برد. عسل با رطوبت بيش از 17 درصد بيشتر در معرض تخمير مي باشد. بعد از شكرك زدن، درصد تخمير عسل افزايش مي يابد. تخمير شدن مختص عسل هاي بسته بندي شده و صاف شده نيست، بلكه اگر شرايط مناسب باشد، عسل «شان» نيز تخمير مي شود.


د) مزه كردن: عسل طبيعي، علاوه بر شيريني خاص، داراي مزه و طعم ويژه اي است كه فقط در عسل وجود دارد و عسل هاي مصنوعي فاقد اين نوع مزه مي باشند. لذا افراد مي توانند با مصرف زياد و توجه دقيق به درجه خلوص عسل، حتي نوع عسل را از نظر گياه مورد مصرف زنبور تعيين كنند، زيرا هر گياه مزه خاصي به عسل مي دهد. بايد توجه داشت كه عسل مصنوعي بيشتر مزه شيريني شكر مي دهد تا مزه خالص عسل.

ه) عطر و بوي طبيعي: اگر درپوش عسل مدتي بسته باشد، هنگام باز كردن درپوش حتماً بو و رايحه قوي و مطبوع عسل طبيعي را مي توانيد استشمام كنيد.

و) سرعت حل شدن در آب: اگر عسل را داخل ليوان محتوي آب بريزيد، چنانچه به صورت عمودي وارد ليوان پر از آب شده و در ته آن جمع شود و به سرعت حل نگردد، عسل مطلوبي است، ولي اگر عسل هنگام ريختن، در آب حل شود، از مطلوبيت و خلوص كمتر و رطوبت بالاتري برخوردار است. با اين وجود، هر يك از روش هاي فوق به تنهايي نمي تواند خالص بودن عسل را ثابت كند.

   ساير محصولات زنبور عسل   (بالا)

اصولاً زنبور عسل دو نوع محصول توليد مي‌كند؛ نوعي كه خارج كندو توليد مي‌شود و نوعي كه داخل كندو توليد مي‌شود. محصولات توليدي زنبورعسل در خارج كندو شامل «عسل»، «عسلك»، «بره موم» و «گرده گل» مي‌شود و محصولات توليدي داخل كندو نيز شامل «موم»، «زهر» و «ژله رويال» مي‌شود.
 
عسلك: زنبورها شيره‌ هاي شيرين روي برگ بعضي درختان را مي‌مكند و همان مراحل توليد عسل را روي آن انجام مي‌دهند. به اين شهد غليظ شده ـ كه شباهت زيادي به عسل دارد ـ عسلك مي‌گويند. خواص عسلك كمتر از عسل است ولي مصرف ‌كننده قادر به تشخيص عسل از عسلك نيست.
 
بره موم: مخلوطي است از صمغ چندين درخت مانند نارون، تبريزي، شاه بلوط و... كه به پاي زنبور مي‌چسبد بره موم اثر ميكروب ‌كشي دارد كه در ساخت كندو به كار زنبورها مي‌آيد. پزشكان، بره موم را از قوي ‌ترين آنتي‌بيوتيك‌ها مي‌دانند و از آن استفاده دارويي مي‌كنند و در ضمن «زهر» زنبور عسل هم براي انسان خاصيت ساختن «پادزهر» را دارد.
 
ژله رويال: ماده‌اي است كه از غده مغزي زنبوران كارگر ترشح مي‌شود و به كار تغذيه زنبورهاي نوزاد مي‌آيد. نوع خاصي از اين ژله ـ كه ژله شاهانه نام دارد ـ غذاي مخصوص ملكه است. اين ژله از انواع قندها و چربي‌ ها تشكيل شده كه خاصيت ‌هاي دارويي زيادي دارد البته هركيلوي آن قيمتي حدود يك ميليون و 200 هزار تومان دارد.

نويسنده: انوشه ميرمرعشي / منبع: روزنامه همشهري

   فروشگاه خريد عسل و سوغاتي هتل اترك سرعین   (بالا)

از توصيه هاي كه در بخش شناخت عسل طبيعي شد، اين بود كه عسل خالص و طبيعي را از فروشگاه هاي معتبر كه تجربه ساليانه زنبورداري و توزيع عسل را داشته اند، خريداري كنيد.

فروشگاه خريد عسل و سوغاتي هتل اترك سرعین

فروشگاه خريد عسل و سوغاتي هتل اترك سرعین

فروشگاه عسل مجتمع هتل اترک سرعین

فروشگاه عسل مجتمع هتل اترک سرعین

توصيه ما براي شما مسافران گرامي و نيز بازديد كنندگان سايت، خريد عسل از مركز خريد عسل و سوغاتي مختص هتل اترك مي باشد؛ چرا كه اين فروشگاه علاوه بر داشتن سابقه طولاني در زمينه توزيع و فروش عسل طبيعي، عسل طبيعي دامنه ساوالان (سبلان) را نيز توزيع و به فروش مي رساند.

ورود به بخش فروشگاه عسل و سوغاتی مجتمع اترک سرعین

 اگر مايليد براي خودتان، يا تبليغ محصولات شركتتان، سايت اينترنتي داشته باشيد، از اين صفحه بازديد كنيد.                                                   پشتيباني فني و مشاوره برای طراحی سایت: 2644 834 0910

معرفي استان | معرفي هتل اترك سرعين | اطلاعات رزرواسیون مقالات مديريت | گالري عكس | گالری فلشِ عکسهای مجتمع | دانلود فيلم تبليغاتي مجتمع | تور مجازي مجتمع | تماس با ما

 تمامی حقوق این سایت متعلق به گروه تولید محتوای اردبیل وب بوده و بر اساس ماده ۲۳ قانون حمایت حقوق مولفان، هرگونه کپی برداری از آن پیگیرد قانونی خواهد داشت.

 تمامی خدمات و فعالیت‌ های این وب سایت، تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
 طراحي، راه اندازي و پشتيباني: گروه تولید محتوای اردبیل وب